Najbardziej skuteczną metodą walki z uzależnieniem jest psychoterapia. Jej celem w większości placówek w Polsce jest to, aby osoba uzależniona:
- uświadomiła sobie, że jest uzależniona,
- podjęła decyzję o rozstaniu z alkoholem,
- zaakceptowała fakt, że nie będzie w stanie spożywać alkoholu, w sposób w jaki to robiła przed uzależnieniem,
- nauczyła się sposobów skutecznego radzenia sobie z głodem alkoholowym i nawrotami choroby,
- nauczyła się samodzielnie radzić sobie ze swoimi emocjami, problemami, relacjami czy zadaniami, bez pomocy alkoholu, leków czy innych substancji chemicznych.
Głównym i najlepszym celem dla osoby uzależnionej powinna być abstynencja. Psychoterapia skuteczna najbardziej jest, wówczas gdy pacjent spotyka się ze swoim terapeutą indywidualnie i równocześnie uczestniczy w terapii grupowej z innymi pacjentami uzależnionymi od alkoholu. Obie te formy pomocy są bardzo efektywne, gdyż grupa zapewnia oparcie i stwarza nowe możliwości interakcji, a terapia indywidualna pozwala dopasować program leczenia do potrzeb i problemów pacjenta.
Osoby uzależnione mogą również uzyskać pomoc w radzeniu sobie z problemem uzależnienia w grupach samopomocowych Wspólnoty Anonimowych Alkoholików czy stowarzyszeniach abstynenckich.
W procesie zdrowienia z uzależnienia najwięcej szans mają osoby realizujące program psychoterapii uzależnienia i jednocześnie uczestniczące w środowiskach samopomocowych.